“Albüm” Dünya Galasını Cannes Film Festivali’nde Yapıyor
/ 4 May 2017

Mehmet Can Mertoğlu’nun yazıp yönettiği “Albüm”ün dünya galası bugün (12 Mayıs perşembe günü) Cannes’da gerçekleşecek. Eleştirmenlerin Haftası (Semaine de la Critique) bölümünde yarışacak yedi filmden biri olmaya hak kazanan filmin başrollerini Şebnem Bozoklu ve Murat Kılıç paylaşıyor. Antalya ve Kayseri çekilen film, evlat edindiğini gizlemeye çalışan bir çiftin hikayesini mizahi bir dille anlatıyor.

55.si gerçekleşen Eleştirmenlerin Haftası’ında Türkiye’den en son 1999 yılında Serdar Akar’ın “Gemide” filmi gösterilmişti. İlk filmleri Semaine de la Critique’te gösterilen yönetmenler arasında Alejandro González Iñárritu, Bernardo Bertolucci, Wong Kar-wai, Leos Carax, Guillermo del Toro, Ken Loach, François Ozon, Andrea Arnold, Gaspar Noé gibi yönetmenler sayılabilir. “Albüm”, bu sene Eleştirmenlerin Haftası’na başvuran 1100 film arasında ilk yediye kalmayı başardı.

Filmde yer alan diğer oyuncular: Zuhal Gencer Erkaya, Rıza Akın, Mihriban Er, Muttalip Müjdeci, Müfit Kayacan, Şafak Karali, Binnaz Ekren, Cem Zeynel Kılıç, Ali Meriç ve Sencar Sağdıç.

“Albüm”ün uluslararası satış temsilcisi The Match Factory. Fransa dağıtımı ise Le Pacte firması tarafından yapılacak. Filmin yapımcıları 2011’de İstanbul’da kurulan Kamara Film’den Yoel Meranda ve Eytan İpeker. Bir Türkiye-Fransa-Romanya ortak yapımı olarak gerçekleşen filmin ortak yapımcıları arasında Arte France televizyonunun yanı sıra, Oscar ödüllü Bosna-Hersekli yönetmen Danis Tanovic ve Berlin Altın Ayı ödüllü Romanyalı yönetmen Calin Peter Netzer de bulunuyor.

Eurimages, T.C. Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Romanya Sinema Merkezi tarafından desteklenen film, 2013 yılında 32. İstanbul Film Festivali’nin Köprüde Buluşmalar atölyesine katılıp Kültür Bakanlığı ve Melodika Ses Post-Prodüksiyonu ödüllerini kazanmıştı. Filmin ses tasarımı Melodika’da Serdar Öngören tarafından gerçekleştirildi. “Albüm” ayrıca !f İstanbul Film Festivali tarafından düzenlenen İstanbul Sundance Senaryo Yazım Atölyesi’ne katılmıştı.

Yönetmen: Mehmet Can Mertoğlu
1988’de Akhisar’da doğan Mehmet Can Mertoğlu, Boğaziçi Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı öğrenimi gördü. İlk kısa filmi “Yokuş” (2008), Rotterdam, Edinburgh, Angers gibi önemli festivallerde gösterildi. 2011 yılında ikinci kısası “Fer”i çekti. “Albüm” yönetmenin ilk uzun metrajlı filmi.

Görüntü Yönetmeni: Marius Panduru
35mm çekilen “Albüm”ün görüntü yönetmenliğini, “Aferim” (66. Berlin Film Festivali, En İyi Yönetmen ödülü), “Bükreş’in Doğusu” (59. Cannes Film Festivali, Altın Kamera ödülü) ve “Polis, Sıfat” (62. Cannes Film Festivali Belirli bir Bakış Bölümü En İyi Film ve FIPRESCI ödülü), “Islık Çalmak İstersem Çalarım “(60. Berlin Film Festivali, Gümüş Ayı ödülü) filmlerinin görüntü yönetmenliğini de yapan Romanya Yeni Dalgası’nın önemli isimlerinden Marius Panduru üstlendi.

Kurgu: Ayhan Ergürsel
“Albüm”ün kurgusunu Nuri Bilge Ceylan’ın “Kasaba”, “Mayıs Sıkıntısı”, “Uzak”, “İklimler”, “Üç Maymun”, Semih Kaplanoğlu’nun “Meleğin Düşüşü”, “Yumurta”, “Bal” ve Meksikalı yönetmen Amat Escalante’nin Cannes Film Festivali’nde Belirli Bir Bakış bölümünde gösterilen “Los Bastardos” filmlerinin kurgusunu üstlenen Ayhan Ergürsel gerçekleştirdi

Yapım Şirketi – Kamara
Kamara, Mehmet Can Mertoğlu’nun ikinci kısası “Fer”, Eytan İpeker’in 52. Antalya Film Festivali ile 12. !f İstanbul Film Festivali’nde gösterilen “Dağınık Yatak” ve Can Eskinazi’nin 51. Antalya Film Festivali’nde gösterilen “Yaz Gecesi Gökyüzü” isimli kısa filmlerinin yanı sıra Eytan İpeker’in 34. İstanbul Film Festivali ve 8. Documentarist’te gösterilen “İdil Biret: Bir Harika Çocuğun Portresi” belgeselinin yapımcılığını üstlenmiştir.