Kulağınızdan Kaçan Sesler: “Günlük Sesler” Sergisi

Kulağınızdan Kaçan Sesler: “Günlük Sesler” Sergisi

Beyoğlu’nda bulunan Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nde geçtiğimiz ay açılış yapan “Günlük Sesler: Sesi Gündelik Hayat Üzerinden Keşfetmek” adlı sergi; meraklı ziyaretçilerini ses yolculuğuna çıkarıyor.

Kurgusu ve tasarımı PATTU (Cem Kozar, Işıl Ünal) tarafından üstlenilen sergide, ses tasarımcıları Mine Erkaya ve Ateş Erkoç’un ses yerleştirmeleriyle ziyaretçilere mekan, sokak ve kent gibi farklı ölçeklerde bir ses alanı deneyimi sunuluyor. Farklı bölümlerden oluşan sergi, “Birey içinde bulunduğu ses ortamını nasıl algılar?” sorusu ile başlayarak, günün temposunda duymamaya başladığımız seslerin ayrıştırıldığı etkileşimli bir yerleştirmeyle devam ediyor. Ayrıca sesin üç boyutlu ve dinamik olarak mekanda deneyimlenmesini sağlayan “Dolby Atmos” teknolojisi; Türkiye’de ilk kez bir sergide kullanılıyor.

Günlük hayatta dikkatten kaçan seslerle buluşacağınız ve sesi farklı yönlerden algılayabileceğiniz sergi, Salı ve Cumartesi günleri 10:00-18:30 saatleri arasında, Pazar günü ise 12:00-18:30 aralığında ziyaret edilebiliyor. 20 Mart’a kadar yeni sesler keşfetmeye davetlisiniz.